O`nli kasrlarning yozilishi va o`qilishi dars ish



















Sana: ____________yil Fan: Matematika Sinf: 5- “___” Mavzu: O`nli kasrlarning yozilishi va o`qilishi . Darsning maqsadi: Ta`limiy maqsad : O`quvchilarga o`nli kasrlarni yozilishi va o`qilishi haqida bilim, malaka va ko`nikma hosil qilish; Tarbiyaviy maqsad : O`quvchilarning qalbidagi o`zaro hamkorlik va bir-biriga hurmat hamda Vatanga mehr-muhbbat hissini oshirish va faollik , ishchanlik, tartiblilik va madaniyatlilikka o`rgatish. Milliy qadriyatlar, san`at, ulug` mutafakkirlarni matematika rivojiga qo`shgan hissalaridan g`ururlanish, Vatanni sevish va o`z yurtidan g`ururlanish tuyg`isini shakllantirishdan iborat. Rivojlantiruvchi maqsad : O`quvchilarning tafakkur olamini boyitish, xotira, idrok mashqi, qiziqishini rivojlantirish, muloqot madaniyatiga o`rgatish va o`quvchilarni fanga bo`lgan qiziqishlarini oshirishdan iborat. Tadbirkor va vositachi, hisobchi kasblarining ayrim qirralari bilan tanishtirish; Dars tipi : Yangi bilimlarni o`zlashtirish. Dars uslubi : Interfaol. Dars usuli : Aqliy hujum, guruhlarda ishlash, klaster. Darsning jihozi : Darslik, elekron darslik , dars uchun zarur ko`rgazmali qurollar, testlar, qo`shimcha adabiyotlar, tarqatma materiallar, kompyuter, plakatlar, doska, Darsning bosqichlari va vaqt taqsimoti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa 2 Reja asosida yangi darsning borishi a) Yangi mavzuga tayyorgarlik 10 daqiqa
b) Yangi mavzuni bayoni d) Mustahkamlash 10 daqiqa 13 daqiqa 3 Darsga yakun yasash va baholash 2 daqiqa 4 Uyga vazifa 2 daqiqa Darsning borishi. Tashkiliy qism : O`quvchilar bilan salomlashish. Davomatni tekshirish. Zarur va ko`rgazmali qurollarni va jihozlarni darsga hozirlash. O`qituvchi: Ulug` mutaffakkir , shoir Alisher Navoiyning tug`ilgan kunining necha yilligini nishonlyapmiz? O`quvchi: Biz ulug` mutafakkir , shoir Alisher Navoiyning tavallud topgan kunining 577 yilligini nishonlayapmiz. O`qituvchi: Ulug` mutafakkir Vatanparvar shoir Alisher Navoiy qachon va qayerda tavallud topgan? O`quvchilar 3 ta guruhga ajratiladi. I guruh: “Matematiklar”. II guruh: “Bilimdonlar”. III. guruh: “Al-Xorazmiy”. O`qituvchi : Dars davomida guruh boshliqlari o`z guruhiga qaysi o`quvchi faol qatnashib to`g`ri bajarganligiga qarab ball qo`yib boradilar. Dars yakunida shunga qarab baholaymiz. II. O`tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o`tlkazish va tarqatma materiallar tarqatish. O`qituvchi Uyga berilgan topshiriqni javoblarini ayting, qanday bajarilganligini guruh sardorlarining nazorati orqali natijani aniqlaymiz.
1-savol: Ulush deb nimaga aytiladi? Javob: Butunning teng bo`laklari ulushlar deb aytiladi? 2-savol: Bir xil maxrajli kasrlar qanday taqqoslanadi? Javob: Bir xil maxrajli ikki kasrdan qaysining surati katta bo`lsa, osha kasr kattadir. 3-savol: To`g`ri kasrlar deb nimaga aytiladi? Javob: Surati maxrajidan kichik bo`lgan kasrlar to`g`ri kasrlar deyiladi. 4-savol: Noto`g`ri kasrlar deb nimaga aytiladi? Javob: Surati maxrajidan katta bo`lgan kasrlar noto`g`ri kasrlar deyiladi. 5-savol: Bir xil maxrajli kasrlar qanday qo`shiladi? Javob: Maxrajlari bir xil bo`lgan kasrlarning suratlari qo`shilib, maxraj esa o`zgarishsiz qoladi. 6-savol: Bir xil maxrajli kasrlar qanday ayriladi? Javob: Bir xil maxrajli kasrlarning maxraji o`zgarishsiz qoldirilib, suratlari ayriladi. 7-savol: Aralash sonlar deb nimaga aytiladi? Javob: Butun va kasr qismi ajratib yozilgan sonlarni aralash sonlar deb ataymiz. 8. Aralash kasrlarni qanday qo`shamiz? Javob: Ularning butun qismlari alohida, kasr qismlari alohida qo`shiladi. “Sonli labirint” o`yini.
Tashqi aylanada turgan sonlarga, ichki aylanada turgan qaysi sonni qo`shsa markazdagi son hosil bo`ladi? (Slayd orqali) I guruh: a)
II guruh: III guruh: III. Yangi mavzu bayoni. “Aqliy hujum” usulida mavzu yuzasidan tushunchalar berib, o`quvchilar hamkorligida mavzu o`rganiladi. O`qituvchi : O`nli kasrlar o`z –o`zidan paydo bo`lgan emas, bu ham hayotda kundalik bajariladigan ishlar bilan bog`liq. O`qituvchi : Shunday kasr sonlar borki, ular ustida amallarni xuddi natural sonlardagidek oson bajarish mumkin. Bu kasrlar maxraji 10, 100, 1000 va hokazo sonlardan iborat bo'lgan sonlardir. Bunday kasrlar o`nli kasrlar deb ataladi. Mazkur bobda o'nli