logo

Dunyo okeani

Yuklangan vaqt:

15.08.2023

Ko'chirishlar soni:

0

Hajmi:

1916.9501953125 KB
Mavzu: Dunyo okeani   ta’limiy maqsad:  o’quvchilarning gidrosfera haqida bilim va 
tasavvurlarini shakllantirishda davom etish, ularga tanish bo`lgan 
va dars mavzusiga aloqador bilim va tushunchalarni takrorlash, 
Dunyo okeani va uning qismlariga ta’rif berish, o`quvchilarda 
geografik xaritalar bilan ishlash hamda obyektlarga tavsif bera 
olish ko`nikmalarini hosil qilish, mavzuga oid  yangi atama va 
tushunchalar bilan tanishish;Darsning maqsadi:
tarbiyaviy maqsad :   o ’ quvchilarni darsdan tashqari qo ’ shimcha 
manbalardan foydalanishga o ’ rqatish , ularda    Ona - Tabiat 
boyliklari va hayot manbayi bo ’ lgan suvni    avaylab asrash va 
muhofaza qilish xislatlarini tarbiyalash ;
rivojlantiruvchi maqsad :   o ’ quvchilarning 
mustaqil fikrlash ,  hozirjavoblik ,  topqirlik , 
ziyraklik xususiyatlarini rivojlantirish , 
ularni o ’ z - o ’ zini boshqarishga yo ’ naltirish .   Dars turi:  Yangi bilimlar 
beruvchi.
          Dars uslubi:  Noan’anaviy.
Dars jihozi:  Dunyoning tabiiy 
xaritasi, globus, 5-sinf geografik 
atlasi, yozuvsiz xarita,   tarqatma 
materiallar, kompyuter, monitor, 
ko’rgazmali qurollar.
Darsning shiori:
Hamjihatlik
Faollik
Ahillik
O’ng qo’l qoidasi D A R S   R E J A S I:
  1. Tashkiliy qism 5 daqiqa
   2. Uy vazifasini so’rash 7 daqiqa
   3. Yangi mavzu bayoni (dars taqdimoti) 12 daqiqa
   4. Amaliy ish bajarish 3 daqiqa
   5. Mavzuni mustahkamlash
- -”Raqamlar tilga kirganda”
-”To’g’ri joylashtir” o’yini
-yozuvsiz xarita bilan ishlash va “Sardorlar bellashuvi”
-amaliy ish bajarish 3 daqiqa
3 daqiqa
3 daqiqa
3 daqiqa
   6. Darsni yakunlash, baholash 3 daqiqa
   7. Uyga vazifa berish 3 daqiqa    Tashkiliy qism:  - davomatni aniqlash, 
o`quvchilarni darsga jalb etish;
-“Dunyo yangiliklari” bilan tanishish;
    -sinf meteorologi tomonidan ob-havo 
ma`lumotlari bilan tanishish;     
-sinf o’quvchilarini guruhlarga bo’lish, 
guruhlarni nomlash  va  sardorlarni saylash.
Guruhlarni nomlash uchun ularga geografik 
topishmoqlar beriladi va guruhlar nomi  
topishmoqlar javobiga asosan nomlanadi. Darsning borishi: Guruhlarga ajratish
1.U rasmga qarindosh,  xaritaga yaqinroq,
  Yerning shakl-modeli,  chozinchoqmas, yumaloq.   
2.Kurramizni tasvirlab, kattaligin ham o’lchab,
  Darslikni nomlagan, xaritalarni jamlagan? 
3.To’rt tomoning aniqlab berar, darajada joylar aks etar.
Osmondami, suvda, o’rmonda, sayohatda ko’p 
asqotar?
1-guruh “Globus”
       2-guruh “Eratosfen”
                3-guruh “Kompas”  
                      Baholash mezoni
Besh qirrali yulduz                              - 5 ball
Globus tasvirlangan to’ptburchak   -  4 ball
Yashil rangli uchburchak                   -   3 ball  Uy vazifasini so`rash:
1-topshiriq. “Tezkor savollar”.  Bu topshiriqda guruhlarga 5 
tadan tezkor savollar beriladi. Har bir to’g’ri javob bir 
balldan baholanadi.
“ Globus” guruhiga savollar:
1. Gidrosfera qanday qobiq?
2. Geografiya fanining asoschisi kim?
3. Yer osti boyliklari necha xil bo’ladi?
4. Gidrosferadagi suvning 96,4 foizi qayerda to’plangan?
5. Uch tomoni suv, bir tomoni quruqlikka tutashib turadigan 
quruqliklar nimalar  deyiladi?
“ Eratosfen” guruhiga savollar:
1.Atmosfera qanday qobiq?
2.Tabiatda suv necha holatda uchraydi?
3.Neft,  gaz,  komir  Yerning  qanday  boyliklari 
hisoblanadi?
4.Yerdagi suvning 1,8 foizini qanday suvlar tashkil etadi?
5.Yer yuzidagi barcha notekisliklar nima deyiladi? “ Kompas” guruhiga savollar:
1. Litosfera qanday qobiq”
2. Tabiatda suv qanday holatlarda uchraydi?
3. Rudali boyliklarga misol keltiring.
4. Gidrosferadagi suvning 1,7 foizini qanday suvlar tashkil etadi?
5. Yer yuzining necha foizini suv egallagan?“ Eratosfen” guruhiga savollar:
1.Atmosfera qanday qobiq?
2.Tabiatda suv necha holatda uchraydi?
3.Neft,  gaz,  komir  Yerning  qanday  boyliklari 
hisoblanadi?
4.Yerdagi  suvning  1,8  foizini  qanday  suvlar  tashkil 
etadi?
5.Yer yuzidagi barcha notekisliklar nima deyiladi? 2-topshiriq:     “O’ylab, tasvirla” o’yini.
Guruhlar 3 daqiqa ichida “ Suvning Dunyoda 
aylanib yurishi” ni rasmda tasvirlab berishlari 
kerak. Birinchi bo’lib to’g’ri va aniq bajargan guruh 
    5 ball bilan baholanadi. YANGI MAVZU BAYONI:
Dunyoda okeanlar 4 ta: Tinch, 
Atlantika, Hind va Shimoliy Muz 
okeanlari.
Ularning hammasi birgalikda 
Dunyo okeani  deb ataladi. TINCH  okeani
Eng katta va eng chuqur okean.
Maydoni butun quruqlik maydonidan 
katta –
180 mln kv. km.
Eng chuqur joyi  Mariana botig’i –
chuqurligi –  11022 metr.
ATLANTIKA  okeani
Kattaligi jihatdan ikkinchi o’rinda.
Maydoni –  91 mln kv.km.
Eng chuqur joyi  Puerto-Riko botig’i,  
chuqurligi –  8742 metr. HIND  okeani
Maydoniga ko’ra uchinchi o’rinda turadi.
Uning maydoni  76 mln kv.km.
Eng chuqur joyi Zond botig’i,
chuqurligi –  7729 metr.
SHIMOLIY MUZ  okeani
Eng kichik okean
Maydoni –  14 mln kv.km.
Eng chuqur joyi Grenlandiya botig’i –  5527 metr.
Bu okean Shimoliy qutb atrofida joylashgani tufayli 
eng sovuq hisoblanadi.
Okeanning ko’p qismi doimiy muz bilan qoplanib 
yotadi. Dengizlar
Dengizlar okeanlarning kichik qismlari 
bo’lib, ulardan yarimorollar, orollar va suv 
octi qirlari bilan ajralib turadi.
Quruqliklarning chekkasiga tutashgan 
dengizlar chekka dengizlar deyiladi.
Quruqliklar ichkarisida joylashgan, 
okeanlar bilan tor suv yo’llari orqali 
tutashgan dengizlar ichki dengizlar 
deyiladi. CHEKKA DENGIZ ICHKI DENGIZ Qoltiqlar.
Okean, dengiz va ko’llarda qo’ltiqlar ham 
bo’ladi.
Qo’ltiq deb okean, dengiz va ko’llarning 
quruqlik ichkarisiga kirib borgan kichik va sayoz 
qismlariga aytiladi.
Masalan, Fin qo’ltig’i, Fors qo’ltig’i, Bengaliya 
qo’ltig’i va boshqalar…
Bo’gizlar.
Okean, dengiz, ko’l va daryolarning ikkita katta 
qismini tutashtirib turadigan suvli tor yo’lakka 
bo’g’iz deyiladi.
Masalan, Gibraltar bo’g’izi Atlantika okeanini 
O’rta dengiz bilan tutashtirgan. Okean tagi relyefi.
Okeanlar tagi ham xuddi quruqlikdagi kabi notekis.
Quruqlikning suv tagidagi davomi materik sayozligi, 
yoki shelf deyiladi.
Uning chuqurligi 200 metrdan oshmaydi.
Materik sayozliklari foydali qazilmalarga, ayniqsa, 
neft  va gazga boy.
200 metrdan 2500 metr chuqurlikkacha 
bo’lgan joylar materik yonbag’ri deyiladi.
Okean tagida keng tekisliklar, tog’lar, juda 
chuqur botiqlar mavjud.
Suv osti tog’ tog’ tizmalari minglab kilometrga 
cho’zilgan. Dengizlar va okeanlar xaritalarda 
havorang bilan ko’rsatiladi.
Ular qanchalik chuqur bo’lsa, 
havorang shunchalik to’q qilib 
beriladi va chuqurlik shkalasida 
necha metr ekanligi ko’rsatib 
qoyiladi. Dengiz va okeanlarning 
chuqurligi  exolot   deb 
ataladigan asbob bilan 
o’lchanadi . Yechish:
1500 x 6 = 9000 m.
Signal  yo’lni  ikki  marta  bosib  o’tganligi  uchun 
hosil bo’lgan ko’paytmani 2 ga bo’lamiz:
9000 : 2 = 4500 m.
Javob: Dengizning chuqurligi 4500 metr ekan. Exolot  asbobi  yordamida  kemadan 
dengiz  tubiga  yuborilgan  signal  6 
soniyada  kemaga  qaytib  keldi. 
Dengizning  chuqurligini  toping. 
Tovushning  suvdagi  tezligi  1500  m/s 
ekanligini unutmang. Yangi mavzuni mustahkamlash:
“Raqamlar tilga kirganda”
(o’quvchilarga tarqatmalar beriladi,ular raqamlarni yozadilar)
T/r Okean nomi Maydoni Eng chuqur joyi Chuqurligi
 
  1. Tinch Mariana
   2. Atlantika Puerto-Riko
   3. Hind Zond
4. Shimoliy Muz Grenlandiya “ RAQAMLAR TILGA KIRGANDA”  javobi
T/r Okean nomi Maydoni Eng chuqur joyi Chuqurligi
 
  1. Tinch 180 mln kv.km. Marianna 11022 m.
   2. Atlantika 91 mln kv.km. Puerto-Riko 8742 m.
   3. Hind 76 mln kv.km. Zond 7729 m.
   4. Shimoliy Muz 14 mln kv.km Grenlandiya 5527 m.  2.“To’g’ri joylashtir” (Guruhlarga mavzuda uchragan 
atamalar va ularning ma’nosi yozilgan tarqatmalar beriladi.Javoblarni 
to’g’ri joylashtirishlari kerak.
Dengizlar.   Qo’ltiqlar.    Bo’g’izlar.
Shelf.  Materik yonbag’ri.
                 Exolot.
3.Yozuvsiz xarita bilan 
ishlash.
Guruhlarga yozuvsiz 
xaritalar tarqatiladi. 
Berilgan vaqt ichida ular 
okeanlarni xaritaga 
tushirib berishlari kerak.    4.“Sardorlar  bellashuvi”.  ( g uruh  a`zolari  yozuvsiz  xarita  bilan  ishlagunlariga 
qadar  sardorlarga  “Geografiya”   boshqotirmasi  beriladi.  Sardorlar 
boshqotirmani  to’ldiradilar  va  har  bir  to’g’ri  javob  uchun  1  ballga  ega 
bo’ladilar)
•
Boshqotirma savollari.
•
1.Yer sharining kichraytirilgan modeli.
•
2.Yerning “belbog’i”.
•
3.Atrofi suv bilan o’ralgan kichikroq quruqliklar.
•
4.Yer ostidan chiquvchi issiq buloqlar.
•
5.Yer yuzidagi barcha notekisliklar.
•
6.Yerning havo qobig’i.
•
7.Quruqlikdagi eng yirik hayvon.
•
8.Yerning ……. kuchlari.
•
9.Yerning markazida nima joylashgan?            Amaliy ish javobi.
Yechish:
1500 x 4 = 6000 m.
Signal  yo’lni  ikki  marta  bosib  o’tganligi  uchun 
hosil 
bo’lgan ko’paytmani 2 ga bo’lamiz:
6000 : 2 = 3000 m.
Javob:  Dengizning chuqurligi 3000 metr ekan. 5.Amaliy ish bajarish.
“ Dengiz chuqurligini topish.
Exolot  asbobi  yordamida kemadan  dengiz  tubiga 
yuborilgan  signal  4  soniyada  kemaga  qaytib 
keldi. Dengizning chuqurligini toping. Tovushning 
suvdagi tezligi 1500 m/s ekanligini unutmang. Darsni yakunlash:
-o’quvchilar to’plagan ballar hisoblanadi;
-darsda  o’quvchilar  tomonidan  yo’l  qo’yilgan  xato  va 
kamchiliklar tuzatiladi;
-g’olib guruh e`lon qilinadi.
O’quvchilar  bilimini  baholash:  Guruhlar  “Eng  faol 
guruh”,  “Eng  ahil  guruh”,  “Eng  bilimdon  guruh” 
nominatsiyalari bo’yicha baholanadilar. 
Darsda  faol  qatnashgan  o’quvchilar  baholanadilar  va 
baholar kundaliklarga qoyiladi.
Uyga vazifa:
Mavzu  oxirida  berilgan  tayanch  so’z  va 
tushunchalarni  daftarga  ko’chirib  olish  va 
ularning  ma`nosini,  nazorat  uchun  berilgan 
savollarning  javoblarini  yozib,  yozuvsiz 
xaritaga  okeanlar  va  ular  atrofida  joylashgan 
materiklar nomini tushirib kelish.

Mavzu: Dunyo okeani

ta’limiy maqsad: o’quvchilarning gidrosfera haqida bilim va tasavvurlarini shakllantirishda davom etish, ularga tanish bo`lgan va dars mavzusiga aloqador bilim va tushunchalarni takrorlash, Dunyo okeani va uning qismlariga ta’rif berish, o`quvchilarda geografik xaritalar bilan ishlash hamda obyektlarga tavsif bera olish ko`nikmalarini hosil qilish, mavzuga oid yangi atama va tushunchalar bilan tanishish;Darsning maqsadi: tarbiyaviy maqsad : o ’ quvchilarni darsdan tashqari qo ’ shimcha manbalardan foydalanishga o ’ rqatish , ularda Ona - Tabiat boyliklari va hayot manbayi bo ’ lgan suvni avaylab asrash va muhofaza qilish xislatlarini tarbiyalash ; rivojlantiruvchi maqsad : o ’ quvchilarning mustaqil fikrlash , hozirjavoblik , topqirlik , ziyraklik xususiyatlarini rivojlantirish , ularni o ’ z - o ’ zini boshqarishga yo ’ naltirish .

Dars turi: Yangi bilimlar beruvchi. Dars uslubi: Noan’anaviy. Dars jihozi: Dunyoning tabiiy xaritasi, globus, 5-sinf geografik atlasi, yozuvsiz xarita, tarqatma materiallar, kompyuter, monitor, ko’rgazmali qurollar. Darsning shiori: Hamjihatlik Faollik Ahillik O’ng qo’l qoidasi

D A R S R E J A S I: 1. Tashkiliy qism 5 daqiqa 2. Uy vazifasini so’rash 7 daqiqa 3. Yangi mavzu bayoni (dars taqdimoti) 12 daqiqa 4. Amaliy ish bajarish 3 daqiqa 5. Mavzuni mustahkamlash - -”Raqamlar tilga kirganda” -”To’g’ri joylashtir” o’yini -yozuvsiz xarita bilan ishlash va “Sardorlar bellashuvi” -amaliy ish bajarish 3 daqiqa 3 daqiqa 3 daqiqa 3 daqiqa 6. Darsni yakunlash, baholash 3 daqiqa 7. Uyga vazifa berish 3 daqiqa

Tashkiliy qism: - davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga jalb etish; -“Dunyo yangiliklari” bilan tanishish; -sinf meteorologi tomonidan ob-havo ma`lumotlari bilan tanishish; -sinf o’quvchilarini guruhlarga bo’lish, guruhlarni nomlash va sardorlarni saylash. Guruhlarni nomlash uchun ularga geografik topishmoqlar beriladi va guruhlar nomi topishmoqlar javobiga asosan nomlanadi. Darsning borishi: