logo

Sonli va harfli ifodalar

Yuklangan vaqt:

10.08.2023

Ko'chirishlar soni:

0

Hajmi:

686.4111328125 KB
Sonli va harfli ifodalar
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad:   o’quvchilarga sonli va harfli ifodalar haqida tushuncha berish va bilimlarini 
mustahkamlash.
b) tarbiyaviy maqsad:  o’quvchilarni o’z o’rnida gapirish odobi bilan tarbiyalash hamda ularda misol 
javoblari asosida estetik didni shakllantirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:   o’quvchilarda mustaqil ishlash qobiliyatini va hozirjavoblikni oshirish .
Amaliyotga oshirish usuli:   amaliy masalalarni yechish.Nutqda matematik terminlarni savodli qo’llay 
olish.Tashabbus ko’rsatish,tadbirkorlik,masalalar yechishda faoliyat ko’rsatish bo’yicha bilimlarni 
oshirish.
Dars turi:  yangi bilim berish.
Dars jihozi:  tarqatmalar, AKT, darslik.
Dars metodi:  tushuntirish, savol-javob, “Tez hisoblayman” ta’limiy o’yini. Tashkiliy qism

O’quvchilar bilan salomlashish

Davomat ni so’rash

Uy ga be rilgan t opshiriqni t e k shirish
“ Agar siz matematikani juda murakkab deb 
o’ylasangiz, hayotning qanday murakkab ekanligini 
bilmas ekansiz ” № 184
a)  (3426+2345)-345=(2345-345)+3426=
=2000+3426= 5426
b)  (3453+898)-2353=(3453-2353)+898=
=1100+898= 1998
d)  (6578+1437)-1578=(6578-1578)+1437=
=5000+1437= 6437 № 18 5
a)   12478-12378+7934=100+7934= 8034
b)   38709+13576-21709=(38709-21709)+
+13576=17000+13576= 30576
d)  28676+1111-21776=(28676-21776)+
+1111=6900+1111= 8011
e)   41512+13924-23412=(41512-23412)+
+13924=18100+13924= 32024 № 186
To’g’ri to’rtburchak shaklidagi maktab 
hovlisining  bo’yi 216 m ,  eni esa bo’yidan 45 m 
qisqa . Maktab hovlisining  perimetri ni hisoblang.
Javob:
  Maktab hovlisining  perimetri 774 m 
ekan.Berilgan:
Bo’yi__   216 m
Eni____ ?  ,45 m qisqa 
Perimetri- ? m
Yechish:
1) 216-45= 171 (m) eni
Formula:
P=(bo’yi+eni)∙2
2) P=(216+171) ∙2= 774 (m) № 187
“ Lacet t i”  av t omobili massasi 1246 k g, “ Cobalt ”  av t omobili massasi esa 
1149 k g. “ Cobalt ”  av t omobili “ Lacet t i”  av t omobilidan necha 
k ilogrammga y engil?
Berilgan:
“Lacetti” avtomobili-1246 kg
“ Cobalt” avtomobili-1149 kg      ?kg yengil
Yechish:
1) 1246-1149= 97 (kg) yengil
Javob:  
“ Cobalt” avtomobili “Lacetti” avtomobilidan
  97 kgga yengil .  II.O’tilgan mavzuni so’rash:  
“ Kim t opqir?”  o’y ini
1) 427 sonining 52 ta kamidan 
90 ta ortiq sonni  toping.
2) 6714 sonining 714 ta 
kamidan 500 ta ortiq sonni  
toping.
3) 100 sonining 22 ta ortig’idan 
55 ta ortiq sonni  toping.
4) 7458 sonining  64 ta 
kamidan 90 ta kam sonni  
toping.
5) 605 sonining 89 ta kamidan 
987 ta ortiq sonni  toping. 1) (427-52)+90=375+90=465
2) (6714-714)+500= 6500
3) (100+22)+55= 177
4) (7458-64)-90=
=7394-90= 7304
5) (605-
89)+987=516+987= 1503 Mavzu: Sonli va harfli ifodalar.
6 sm
6 sm
Sonlar, arifmetik amallar 
va qavslardan tuzilgan 
ifodalar sonli ifodalar  
deyiladi. 	
4
 
s
m	
4
 s
m P=2 (6+4)=2 6+2 4=20	
∙ ∙ ∙ 6 sm
6 sma
 
s
m	
a
 s
m P=2 (6+a)=2 6+2	
∙ ∙ ∙
a Masala:
Ishchi 2 soat ishladi. U  birinchi soatda 12 dona ,  2-soatda  esa 1-
soatdagidan  m dona ko’p  detal tayyorladi. Ishchi  ikki soatda  
tayorlagan detallar sonini ifodalaydigan harfli ifoda tuzing.a) 
m=4 va b) m=8 ga teng bo’ladigan qiymatlarini toping.
1-soatda-12 dona d
2-soatda-12+m dona d
Yechish:  
12+12+m (dona) detal
a)m=4:    12+12+4=28 (dona) detal
b)m=8:    12+12+8=32 (dona) detal
Javob:  Ishchi ikki soatda 
m=4: 28 dona,
m=8: 32 dona detal tayyorlagan. ?ta detal 5 № 18 8
Sonli ifodaning qiymatini toping.
a) 13∙5+98=65+98=163
b) 127+108:3-24= 
=127+36-24=139
c) 12∙8+98-35=        
=96+98-35=159a) 13∙5+98=
b) 127+108:3-24=
c) 12∙8+98-35= 5 № 189
Harfl i if odaning qiy mat ini 
t oping.
a)128-31=97 b)39-18=21
    128-43=85     124-18=106
    128-59=69     215-18=197
d)35+0=35
    35+10=45
    35+100=135a) 128-b=
b=31; 43; 59
b) b-18=
b=39; 124; 
215
c) 35+x=
x=0; 10; 100 5 № 19 0
Harfl i if odaning qiy mat ini 
t oping.
a)(128-12∙3)+(14∙3-18)=116  
(128-12∙4)+(14∙4-18)=118
(128-12∙5)+(14∙5-18)=120
b)(30∙4-25)-(20∙4+10)=5
(30∙8-25)-(20∙8+10)=45
(30∙10-25)-(20∙10+10)=65a)  (128- 12 b)+(14b-18)=
b=3; 4; 5
b) (30y-25)-(20y+10)=
b=4; 8; 10 
  Yangi mavzuni must ahk amlash
Savollar:
1. Sonli ifodaning qiymati 
qanday topiladi?
2. Qanday ifoda sonli ifoda 
bo’ladi?
3. Sonli ifodaga misollar 
ayting.
4. Harfli ifoda deb nimaga 
aytiladi?
5. Harfli ifodada son qiymatni 
bersak, natija nima chiqadi?
6. Harfli ifodaga misollar 
keltiring. Javoblar:
1. Sonli ifodada amallar belgilangan 
tartibda bajarilsa, sonli ifodaning 
qiymati hosil bo’ladi.
2. Sonlar, arifmetik amallar va 
qavslardan tuzilgan ifodalar sonli 
ifodalar deyiladi. 
3. 15+28-12, 78+26+69,…
4. Sonlar, harflar, arifmetik amallar 
va qavslardan tuzilgan ifodalar 
harfli yoki harfiy ifodalar deyiladi. 
5. Harfli ifodada son qiymatni 
bersak, natija son chiqadi.
6. 14+b-a, 48+g-k+18,… .   QUVNOQ DAQI QA  VAQTI .
Triangle Rectangle
Circle
square5
number    
•
  Uyga vazifa
№ 194,  №195, 
№196 
misol va 
masalalar. Barchaga rahmat!

Sonli va harfli ifodalar Dars maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga sonli va harfli ifodalar haqida tushuncha berish va bilimlarini mustahkamlash. b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni o’z o’rnida gapirish odobi bilan tarbiyalash hamda ularda misol javoblari asosida estetik didni shakllantirish. c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda mustaqil ishlash qobiliyatini va hozirjavoblikni oshirish . Amaliyotga oshirish usuli: amaliy masalalarni yechish.Nutqda matematik terminlarni savodli qo’llay olish.Tashabbus ko’rsatish,tadbirkorlik,masalalar yechishda faoliyat ko’rsatish bo’yicha bilimlarni oshirish. Dars turi: yangi bilim berish. Dars jihozi: tarqatmalar, AKT, darslik. Dars metodi: tushuntirish, savol-javob, “Tez hisoblayman” ta’limiy o’yini.

Tashkiliy qism  O’quvchilar bilan salomlashish  Davomat ni so’rash  Uy ga be rilgan t opshiriqni t e k shirish “ Agar siz matematikani juda murakkab deb o’ylasangiz, hayotning qanday murakkab ekanligini bilmas ekansiz ”

№ 184 a) (3426+2345)-345=(2345-345)+3426= =2000+3426= 5426 b) (3453+898)-2353=(3453-2353)+898= =1100+898= 1998 d) (6578+1437)-1578=(6578-1578)+1437= =5000+1437= 6437

№ 18 5 a) 12478-12378+7934=100+7934= 8034 b) 38709+13576-21709=(38709-21709)+ +13576=17000+13576= 30576 d) 28676+1111-21776=(28676-21776)+ +1111=6900+1111= 8011 e) 41512+13924-23412=(41512-23412)+ +13924=18100+13924= 32024

№ 186 To’g’ri to’rtburchak shaklidagi maktab hovlisining bo’yi 216 m , eni esa bo’yidan 45 m qisqa . Maktab hovlisining perimetri ni hisoblang. Javob: Maktab hovlisining perimetri 774 m ekan.Berilgan: Bo’yi__ 216 m Eni____ ? ,45 m qisqa Perimetri- ? m Yechish: 1) 216-45= 171 (m) eni Formula: P=(bo’yi+eni)∙2 2) P=(216+171) ∙2= 774 (m)