logo

Qoldiqli bo‘lish. Taqqoslama va uning xossalari dars ish

Yuklangan vaqt:

24.12.2024

Ko'chirishlar soni:

0

Hajmi:

61.5888671875 KB
            1- Mavzu :  Qoldiqli bo‘lish. Taqqoslama va uning xossalari
Mavzuga oid tayanch tushunchalar:   Taqqoslama tushunchasi, mod tushunchasi
Dars turi:  Nazariy
Dars metodi:  tushuntirish, aqliy hujum
Dars jihozlari:  Darslik, tarqatma materiallar,  rasmli ko`rgazma.
Dars maqsadi:
a)   ta’limiy   maqsad:   o’quv   materiali   mazmunini   bilish,   mavzuga   oid   bilimlarni
o’zlashtirish va amaliyotga tatbiq etish malaka va ko’nikmalarini shakllantirish. 
b)   tarbiyaviy   maqsad:   mavzu   mazmunidagi   g’oyalar,   dunyoqarashga   ta’sir
etuvchi ilmiy tushunchalar, yangi axborotlar (bilimlar) ta’sirida o’zining ma’naviy-
axloqiy,   umuminsoniy   va   kasbiy   sifatlarini,   e’tiqodi   hamda   madaniyatini
shakllantirish.
d) rivojlantiruvchi maqsad:   
Tayanch kompetensiyalar:
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetentsiyasi ( V1+ )
–   shaxs   sifatida   ma’naviy,   ruhiy   va   intellektual   kamolotga   intilishni     hayotiy-
ma’naviy ehtiyojga aylantirish;
–   o‘z   xatti-harakati,   fikr-mulohazalariga   tanqidiy   yondasha   olish,   o‘zini   nazorat
qila bilish,  og‘zaki va yozma matnlar mazmuniga to‘g‘ri baho bera bilish.
Fanga oid kompetensiyalar:
Nutqiy   kompetensiya   (B1+).   Tinglab   tushunish:   ilmiy   manbalardagi   o’rtacha
murakkablikdagi   ma’lumotlarni   tinglab   tushunadi.   Mavzuga   oid   zamonaviy
so`zlarni tinglab tushunadi. 
So‘zlash : mavzuda keladigan kasbiy terminlarni to`g`ri talaffuz qiladi. 
Darsning blok sxemasi
№ Darsning qismlari Ajratilgan vaqt
1. Tashkiliy qism 5 daqiqa
2. O’tilgan mavzuni takrorlash 15 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni 40 daqiqa
4. Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa
5. O’quvchilar bilimini baholash 7 daqiqa
6. Uyga vazifa 3 daqiqa
I.   Tashkiliy   qism:   Salomlashish,   davomatni   aniqlash,   o’quvchilar   formasini,
o’quvchilarning   o’quv   qurollari   bilan   ta’minlanganliklarini   va   sinf   tozaligini
kuzatish.
II. O’tilgan mavzuni takrorlash:
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholash. 
III. Yangi mavzu bayoni:
a) yangi mavzuning nomlanishi:  Yuza tushunchasi. Uchburchak yuzi  
b) yangi mavzu rejasi:   
1.  Taqqoslama tushunchasi. 
2. Taqqoslama xossalari. 3. Mustahkamlash uchun mashqlar.
4. Uyga vazifa.
Qoldiqli bo‘lish. Taqqoslama va uning xossalari
a   va   b   butun   sonlarini   m   natural   soniga   bo’lishda   bir   xil  r(0≤	r<m) qoldiq
hosil   bo’lsa,   a   va   b   m   modul   bo’yicha   taqqoslanadigan   (   teng   qldiqli)   sonlar
deyiladi va 	
a≡b(mod	m) ko’rinishda belgilanadi. A soni b soniga m modul bo’yicha
taqqoslanishini ifodalovchi 	
a≡b(mod	m)  bog’lanish taqqoslama deb o’qiladi.
Misol.  	
27	≡	5⋅5+2 ,	12	≡	5⋅2+2  bo’lgani uchun 	27	≡12	(mod	5)
1-Teorama .  	
a≡b(mod	m)   taqqoslama   a-b   ayirma   m   ga   qoldiqsiz
bo’lingandagina o’rinli bo’ladi.
2-teorema .  Har biri c soni bilan taqqoslanadigan a va b sonlari bir-biri bilan
ham taqqoslanadi.
3-teorema .  Moduli bir xil taqqoslamalarni hadma-had qo’shish mumkin.
4-teorema .   Taqqoslamaning ixtiyoriy bir qismiga taqqoslamaning moduliga
bo’linadigan har qanday sonni qo’shish mumkin.
5-teorema .   Bir xil modulli taqqoslamalarni hadlab ko’paytirish ko’paytirish
mumkin. 
Taqqoslamalarning   amaliyotda   keng   qo’llaniladigan   quyidagi   xossalarini
keltiramiz:
a) taqqoslamaning ikkala qismini biror butun songa ko’paytirish mumkin;
b)   taqqoslamaning   ikkala   qismini   va   modulni   biror   butun   songa   ko’paytirish
mumkin;
c)   taqqoslamaning   ikkala   qismini   va   modulini   ularning   umumiy   bo’luvchilariga
bo’lish mumkin;
d) agar a va b sonlari 	
m1,m2,...,mn  modullari bo’yicha taqqoslansa, u holda ular 	
K(m1,m2,...,mn)
 modul bo’yicha ham taqqoslanadi; e) agar d soni m ning bo’luvchisi bo’lib,  a≡b(mod	m)   bo’lsa, u holda  	a≡b(mod	m)
bo’ladi.
1-misol.  3 30
 ni 8 ga bo’lishdan chiqadigan qoldiqni toping.
Yechish.  	
32≡(9−8)(mod	8)⇒	(32)15≡115(mod	8)⇒	330=	8q+1. Demak,   izlanayotgan
qoldiq r=1.
2-misol. 	
Σ=30	n+2+23	n+1+9n(n∈N	)  sonining 7 ga bo’linishini isbot qiling.
Yechish: 
3-misol.  	
2222	5555  sonini 7 ga bo’ishda hosil bo’ladigan qoldiqni toping.
Yechish. 2222 ni 7 ga qoldiqli bo’lamiz: 	
2222	=	7⋅317	+3.  Bundan , 	2222	≡3(mod	7)
ni   olamiz.   Hosil   bo’lgan   taqqoslamaning   har   ikki   tomonini   5555   –darajaga
ko’taramiz:  	
2222	5555	≡35555	(mod	7).   Bu taqqoslama izlanayotgan qoldiq 3 5555
  ni  7 ga
bo’lishdan hosil  bo’ladigan qoldiq bilan bir  xil  ekanligini  ko’rsatadi. 3 5555
  ni 7 ga
bo’lishdan   hosil   bo’ladigan   qoldiqni   topamiz.   Buning   uchun   3   ning   dastlabki   bir
nechta   darajalarini   7   ga   bo’lishda   qanday   qoldiqlar   hosil   bo’lishini   kuzataylik:	
31≡3(mod	7);	32≡3⋅3≡2(mod	7);	33≡3⋅2≡6(mod	7);	34≡3⋅6≡18	≡	4(mod	7);	
35≡4⋅3≡12	≡5(mod	7);	36≡3⋅5≡	15	≡1(mod	7);	36≡1(mod	7);
ga   ega   bo’ldik.   Bundan,	
36k≡	1k(mod	7);k	∈	N
(2) ni olamiz.
Endi   5555   ni   6   ga   bo’lamiz.	
5555	=	6⋅925	+5 .   U   holda	
35555	=36⋅925	⋅35≡1⋅35≡5(mod	7).
 Shunday qilib, biz izlayotgan qoldiq 5 ga teng ekan.
Tayanch iboralar : teng qoldiqlar, oxirgi raqam, taqqoslama, qoldiq.
Nazorat   savollari :   teng   qoldiqli   sonlarga   misollar   keltiring.   Taqqoslama
xossalarini ayting. Oxirgi raqamni topishga misollar keltiring.
Topshiriq:   1)a   ni   b   ga   qoldiqli   bo’ling:   a)   a=50   ,   b=8.   b)   a=78,   b=13.   2)
Sonning oxirgi raqamini toping. a)	
8886  b) 	23113  c)	55	2212 .

1- Mavzu : Qoldiqli bo‘lish. Taqqoslama va uning xossalari Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Taqqoslama tushunchasi, mod tushunchasi Dars turi: Nazariy Dars metodi: tushuntirish, aqliy hujum Dars jihozlari: Darslik, tarqatma materiallar, rasmli ko`rgazma. Dars maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quv materiali mazmunini bilish, mavzuga oid bilimlarni o’zlashtirish va amaliyotga tatbiq etish malaka va ko’nikmalarini shakllantirish. b) tarbiyaviy maqsad: mavzu mazmunidagi g’oyalar, dunyoqarashga ta’sir etuvchi ilmiy tushunchalar, yangi axborotlar (bilimlar) ta’sirida o’zining ma’naviy- axloqiy, umuminsoniy va kasbiy sifatlarini, e’tiqodi hamda madaniyatini shakllantirish. d) rivojlantiruvchi maqsad: Tayanch kompetensiyalar: O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetentsiyasi ( V1+ ) – shaxs sifatida ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intilishni hayotiy- ma’naviy ehtiyojga aylantirish; – o‘z xatti-harakati, fikr-mulohazalariga tanqidiy yondasha olish, o‘zini nazorat qila bilish, og‘zaki va yozma matnlar mazmuniga to‘g‘ri baho bera bilish. Fanga oid kompetensiyalar: Nutqiy kompetensiya (B1+). Tinglab tushunish: ilmiy manbalardagi o’rtacha murakkablikdagi ma’lumotlarni tinglab tushunadi. Mavzuga oid zamonaviy so`zlarni tinglab tushunadi. So‘zlash : mavzuda keladigan kasbiy terminlarni to`g`ri talaffuz qiladi. Darsning blok sxemasi № Darsning qismlari Ajratilgan vaqt 1. Tashkiliy qism 5 daqiqa 2. O’tilgan mavzuni takrorlash 15 daqiqa 3. Yangi mavzu bayoni 40 daqiqa 4. Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5. O’quvchilar bilimini baholash 7 daqiqa 6. Uyga vazifa 3 daqiqa I. Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilar formasini, o’quvchilarning o’quv qurollari bilan ta’minlanganliklarini va sinf tozaligini kuzatish. II. O’tilgan mavzuni takrorlash: O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholash. III. Yangi mavzu bayoni: a) yangi mavzuning nomlanishi: Yuza tushunchasi. Uchburchak yuzi b) yangi mavzu rejasi: 1. Taqqoslama tushunchasi. 2. Taqqoslama xossalari.

3. Mustahkamlash uchun mashqlar. 4. Uyga vazifa. Qoldiqli bo‘lish. Taqqoslama va uning xossalari a va b butun sonlarini m natural soniga bo’lishda bir xil r(0≤ r<m) qoldiq hosil bo’lsa, a va b m modul bo’yicha taqqoslanadigan ( teng qldiqli) sonlar deyiladi va a≡b(mod m) ko’rinishda belgilanadi. A soni b soniga m modul bo’yicha taqqoslanishini ifodalovchi a≡b(mod m) bog’lanish taqqoslama deb o’qiladi. Misol. 27 ≡ 5⋅5+2 , 12 ≡ 5⋅2+2 bo’lgani uchun 27 ≡12 (mod 5) 1-Teorama . a≡b(mod m) taqqoslama a-b ayirma m ga qoldiqsiz bo’lingandagina o’rinli bo’ladi. 2-teorema . Har biri c soni bilan taqqoslanadigan a va b sonlari bir-biri bilan ham taqqoslanadi. 3-teorema . Moduli bir xil taqqoslamalarni hadma-had qo’shish mumkin. 4-teorema . Taqqoslamaning ixtiyoriy bir qismiga taqqoslamaning moduliga bo’linadigan har qanday sonni qo’shish mumkin. 5-teorema . Bir xil modulli taqqoslamalarni hadlab ko’paytirish ko’paytirish mumkin. Taqqoslamalarning amaliyotda keng qo’llaniladigan quyidagi xossalarini keltiramiz: a) taqqoslamaning ikkala qismini biror butun songa ko’paytirish mumkin; b) taqqoslamaning ikkala qismini va modulni biror butun songa ko’paytirish mumkin; c) taqqoslamaning ikkala qismini va modulini ularning umumiy bo’luvchilariga bo’lish mumkin; d) agar a va b sonlari m1,m2,...,mn modullari bo’yicha taqqoslansa, u holda ular K(m1,m2,...,mn) modul bo’yicha ham taqqoslanadi;

e) agar d soni m ning bo’luvchisi bo’lib, a≡b(mod m) bo’lsa, u holda a≡b(mod m) bo’ladi. 1-misol. 3 30 ni 8 ga bo’lishdan chiqadigan qoldiqni toping. Yechish. 32≡(9−8)(mod 8)⇒ (32)15≡115(mod 8)⇒ 330= 8q+1. Demak, izlanayotgan qoldiq r=1. 2-misol. Σ=30 n+2+23 n+1+9n(n∈N ) sonining 7 ga bo’linishini isbot qiling. Yechish: 3-misol. 2222 5555 sonini 7 ga bo’ishda hosil bo’ladigan qoldiqni toping. Yechish. 2222 ni 7 ga qoldiqli bo’lamiz: 2222 = 7⋅317 +3. Bundan , 2222 ≡3(mod 7) ni olamiz. Hosil bo’lgan taqqoslamaning har ikki tomonini 5555 –darajaga ko’taramiz: 2222 5555 ≡35555 (mod 7). Bu taqqoslama izlanayotgan qoldiq 3 5555 ni 7 ga bo’lishdan hosil bo’ladigan qoldiq bilan bir xil ekanligini ko’rsatadi. 3 5555 ni 7 ga bo’lishdan hosil bo’ladigan qoldiqni topamiz. Buning uchun 3 ning dastlabki bir nechta darajalarini 7 ga bo’lishda qanday qoldiqlar hosil bo’lishini kuzataylik: 31≡3(mod 7); 32≡3⋅3≡2(mod 7); 33≡3⋅2≡6(mod 7); 34≡3⋅6≡18 ≡ 4(mod 7); 35≡4⋅3≡12 ≡5(mod 7); 36≡3⋅5≡ 15 ≡1(mod 7); 36≡1(mod 7); ga ega bo’ldik. Bundan, 36k≡ 1k(mod 7);k ∈ N (2) ni olamiz. Endi 5555 ni 6 ga bo’lamiz. 5555 = 6⋅925 +5 . U holda 35555 =36⋅925 ⋅35≡1⋅35≡5(mod 7). Shunday qilib, biz izlayotgan qoldiq 5 ga teng ekan. Tayanch iboralar : teng qoldiqlar, oxirgi raqam, taqqoslama, qoldiq. Nazorat savollari : teng qoldiqli sonlarga misollar keltiring. Taqqoslama xossalarini ayting. Oxirgi raqamni topishga misollar keltiring. Topshiriq: 1)a ni b ga qoldiqli bo’ling: a) a=50 , b=8. b) a=78, b=13. 2) Sonning oxirgi raqamini toping. a) 8886 b) 23113 c) 55 2212 .