ERGASHGAN QO‘SHMA GAPLARNING SODDA GAPLAR BILAN MA'NODOSHLIGI dars ishlanma
ERGASHGAN QO‘SHMA GAPLARNING SODDA GAPLAR BILAN MA'NODOSHLIGI Mavzusida bir soatlik DARS ISHLANMASI
Mavzu: " Darsning maqsadi: a)ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga "Boy bo‘lsam..." mavzusining mohiyatini ochib berish, qo‘shimcha ma‘lumotlar berish; b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchlarni ona – vatanga mehr-muhabbat, do‘stlik, shuningdek mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash; c)rivojlantiruvchi maqsad : o‘quvchilarni mavzu yuzasidan o‘z mulohazalariga ega bo'lishiga va mustaqil fikrlash qobiliyatini shakllantirishga Darsning shiori: “Yangi O’zbekiston- maktab ostonasidan boshlanadi”. (Sh.Mirziyoyev) Dars turi: Nazariy, amaliy Dars usuli: Noan’anaviy, "KLASTER", 'AQLIY HUJUM". Darsning jihozi: Darslik, mavzuga oid slayd, kompyeter, tarqatmalar;
Darsning texnologik xaritasi № Darsning tarkibiy qismi Dars taqsimoti Daqiqa 1 Tashkiliy qism -Salomlashish, -navbatchi axboroti, -siyosiy daqiqa 3 daqiqa 2 O’tilgan mavzuni takrorlash O‘tilgan mavzu mustahkamlash edi, uyga vazifa qo‘shma gaplar ishtirokida matn tuzish 10 daqiqa 3 Yangi mavzu tushuntirish tushuntirish jarayoni "Boy bo‘lsam..." mavzusini,"Klaster" hamda tayyorlagan slaydlar asosida "Aqliy hujum " orqali 15 daqiqa 4 Yangi mavzuni mustahkamlash Yangi mavzuni "Ha","Yo‘q" o‘yini orqali, darslikdagi mashqlar bilan mustahkamladik. 13 daqiqa 5 O’quvchilarni baholash O’quvchilarni baholash va rag’batlantirish 5 daqiqa 6 Uyga vazifa berish Ma‘no ko'chishga matndan misollar yozib kelish Jami: 45 daqiqa
I.Darsning borishi: —Noan‘anaviy I. II.Tashkiliy qism: - Salomlashish, - navbatchi axboroti -davomatni aniqlash -darsga tayyorgarlik ko`rish II. uyga vazifani so`rash: a) Og`zaki b) Tarqatma materialla orqali c) amaliy Aziz o’quvchilar, biz o’tgan darsda qanday mavzu haqida gaplashgan edik? Matn va lug‘atlar ustida ishlash edi. Uyga vazifa qo‘shma gaplar ishtirokida matn tuzish. IV.Mustahkamlash: dars yuzasidan savol-javoblar qilish. VI.O’quvchilarni baholash va rag’batlantirish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlari hisoblab baholanadi va kundaliklari , sinf o’quv jurnaliga qo’yiladi VII.Uyga vazifa : 137-mashq. Korsatish olmoshili ergashgan qo’shma gaplarga misol yozing va gapdagi vazifasini toping.. Foydalanilgan adabiyotlar : 9-sinf ona tili kitobi Darsning mavzusi: Ergashgan qo’shma gaplarning sodda gaplar bilan ma’nodoshligi Darsning maqsadi: a)ta’limiy: o’quvchilarga ergashgan qo’shma gaplarning sodda gaplar
bilan ma’nodoshligi yuzasidan bilim va tushunchalar berish; b)tarbiyaviy: o’quvchilar izzat-hurmat, mehr-muhabbat tuyg’ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi: qo’shma gap yuzasidan olgan bilimlarni takomillashtirish, nazariy bilimlarni kengaytirish, fikrlash salohiyatini takomillashtirish. Darsning turi; noan’anaviy; Darsnning uslubi: suhbat, mashqlar tahlili, qiyoslash, o’yin; Darsning jihozi: Ergashgan qo’shma gap haqida ko’rgazma, darslik, tarqatmalar. Darsning borishi: Tashkiliy ishlar: Darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish, navbatchi axboroti; b)kitob va daftarlar nazorati; d) o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish. O’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash: 1.Ergashgan qo’shma gaplar yuzasidan tarqatmalar asosida savol- javob; 2.132-mashq uyga vazifa tahlili; Darsning mohiyatini anglash bosqichida: I.1 topshiriq.Qo’shma gaplar tarkibidagi bosh gaplar tarkibidan ko’rsatish olmoshlarini toping: 1.Shuni sezdimki, oila a’zolari bir-biri bilan juda ittifoq ekan. 2 topshiriq: Ergash gapni bosh gap tarkibidagi ko’rsatish olmoshi o’rniga qo’yib, qo’shma gapni sodda gapga aylantiring. Kim oldin musht ko’tarsa, u ojiz bo’ladi. Oldin musht ko’targan ojiz bo’ladi. II.Bilib oling:Tarkibida ko’rsatish olmoshi mavjud bo’lgan ergashgan qo’shma gaplar tegishli sodda gaplar bilan ma’nodosh bo’la oladi. Ergash gapni bosh gap tarkibida tegishli ko’rsatish olmoshi bilan ifodalangan gap bo’lagi o’rniga qo’yish orqali sodda gapga aylantirish mumkin…. 133-mashq: Gaplarni sodda gapga aylantiring: 1.Siz kimga ishonch bildirsangiz, men uni sherik qilib olishim mumkin. - Men siz ishonch bilirgan kishini sherik qilib olishim mumkin.