logo

Ot so'z turkumi dars ishlanmasi

Загружено в:

09.12.2024

Скачано:

0

Размер:

522.1298828125 KB
Samarqand  davlat universiteti
Filologiya fakulteti Filologiya va tillarni
o’qitish: o’zbek tili yo’nalishi
IV kurs 311-guruh talabasi,
Lapasova Maftuna Shavkat qizining
bir soatlik dars ishlanmasi
Fan:   Ona tiliMavzu:  Ot so'z
turkumi Mavzu: Ot so'z turkumi
Darsning maqsadlari:
a)   ta’limiy   maqsad:     O‘quvchilarga   ot   so'z   turkumi   haqida   yakuniy   bilim   berish,
mavzusi   bo‘yicha   olingan   bilimlarni   mustahkamlash,   o‘quvchilarga   ot   so’z   turkumi
va   ular   haqida   nazariy   ma’lumotlar   berish,   o‘quvchilarda   mavzu   bo‘yicha   bilim,
malaka va ko‘nikmalarni hosil qilish.
b) tarbiyaviy maqsad:  O‘quvchilarda ma’naviy-axloqiy fazilatlarni tarbiyalash. 
v)   rivojlantiruvchi   maqsad:   O‘quvchilarning   ilmiy   dunyoqarashini,   tafakkurini,
og‘zaki   va   yozma   nutq   malakalarini   rivojlantirish,   erkin   fikrlashga,   muammoli
vaziyatlar   yechimini   topishga   o‘rgatish,   gap   bo‘laklariga   nisbatan   bilim,
ko‘nikmalarini boyitish.
Dars turi:  aralashgan dars:  nazariy-amaliy, bahs-munozara.
Ta’lim   metodlari   va   texnologiyalari:   suhbat,   “Jadvalni   to‘ldiring”   usuli,   tushuntirish,
ko‘rsatish, namuna, og‘zaki va yozma bayon qilish (debat), eshitish,  
Ta’lim shakllari:  slaydlar asosida  guruhlarda ishlash
Ta’lim usuli:  o‘yin va topshiriqlar, bahs-munozara asosida
Baholash metodlari:  rag‘batlantirish va baholash
Axborot   manbalari   va   texnik   vositalari:   kompyuter,   proyektor,   ekran,   slayd,
ko‘rsatmali va tarqatma materiallar, videolavhalar, 
Darsga ajratilgan vaqt miqdori:  45 daqiqa.
Darsning texnologik xaritasi  T/r Mashg‘ulot 
bosqichlari Ajratil
gan 
vaqt Mashg‘ulot mazmuni Ta’lim metodlari Ta’lim 
vositalari
1. Tashkiliy qism 5 minut O‘quvchilar bilan 
salomlashish. 
O‘quvchilarni darsga 
hozirlash.         
Davomatni aniqlash.  
Dars shiorini va kun 
hikmati e’lon qilish. Suhbat Jurnal, 
doska, 
o‘quv 
qurollari
2. Kirish qismi  
(Motivatsiya) 10
minut O‘quvchilar guruhlarga 
bo‘linadi. O‘tilgan 
mavzuga oid qoida 
so‘raladi.“Tushunchalar 
tahlili”, “Zanjir” metodi 
o‘tkaziladi. Suhbat,  ko‘rsatish,
“Tushunchalar 
tahlili”, “Zanjir” Kompyuter, 
proyektor, 
slaydlar, 
darslik, 
tarqatmalar
3. Yangi mavzu 
bayoni 15
minut O‘quvchilar mavzu bilan 
tanishtiriladi. Mavzu 
bo‘yicha qo‘shimcha 
nazariy ma’lumotlar 
beriladi. Mavzuga mos 
holda tayyorlangan 
slaydlar o‘quvchilarga 
ko‘rsatiladi va mazmuni 
izohlanadi.  Suhbat, kichik 
guruhlarda ishlash,
tushuntirish, 
ko‘rsatish Kompyuter, 
proyektor, 
slaydlar, 
ko‘rgazmali 
qurollar, 
darslik
4. Mustahkamlash
(Qo‘llash) 10
minut Mavzuni mustahkamlash
uchun “O‘z o‘rningni 
top!” o‘yini o‘tkaziladi. 
O‘quvchilar guruhlar 
asosida darslikdagi 
topshiriq va mashqlarni 
bajaradilar. Ularning 
javoblari 
umumlashtiriladi. Kichik guruhlarda 
ishlash, “O‘z 
o‘rningni top!” 
o‘yini, “Teskari 
test” metodi, 
grammatik 
topishmoqlar Tarqatma
materiallar
5. Yakuniy qism 5 minut Darsda   faol   qatnashgan
o‘quvchilar
rag‘batlantiriladi   va
baholanadi.   Uyga   vazifa
beriladi. Rag‘batlantirish, 
topshiriq berish Rag‘bat
kartochkalari,
jurnal, darslik
Darsning  borishi.
I. Tashkiliy qism. (5 daqiqa)
a) o‘quvchilar bilan salomlashish;
Salomlashgan so‘ng hamma birgalikda quyidagi baytni aytadilar.                                       Sen bugun sinfda shod yurak bilan
Sinov navbatini kutib turasan 
A’lo mamlakatning a’lo farzandi
Bilib qo’yki, seni Vatan kutadi
b) o‘quvchilarni darsga hozirlash;
d) o‘quvchilar davomatini aniqlash;
e) dars shiori hamda kun hikmatini e’lon qilish va uni muhokama qilish.
Dars shiori:             Bilagi zo'r birni yiqar, bilimi zo'r -  mingni.   (O‘zbek xalq maqoli)
Kun hikmati   :           Bilimli kishi xor bo'lmas.        (O‘zbek xalq maqoli)
Bugungi dasimizda o‘quvchilar bilan guruhlarda ishlash  malakasini ham mustahkamlaymiz.
O‘quvchilar uch guruhga bo‘linadilar va nomlaydilar.
 I guruh 
 II guruh 
 III guruh 
O’tilgan mavzuni mustahkamlash da o’quvchilar “Aqliy hujum” metodidan 
foydalanib, savol-javob qilinadi. Bunda uchta guruh qatnashchilariga ham, tezkor 
savollar beriladi. Berilgan javoblarga qarab o’quvchilar baholanadi.
Yangi mavzu bayoni:   Yangi mavzuni mustahkamlash:  mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilarga turli 
xil topshiriqlar beriladi.   1-topshiriq. 
Atoqli otlar: Gulnoza, Samarqand, Mosh...
Turdosh otlar: olma, shahar, aka... 2- topshiriq. So'zlar ma'nosini izohlash.
Ot so'z 
turkumi
Shaxs otlari
So’z turkumi
Grammatika 
Morfologiya 
3-topshiriq. Berilgan matn dan shaxs va narsa otini ajratib ikki ustinga yozing.
   Uyga vazifa berish va darsni yakunlash 
1. Yasama ot qatnashgan 10ta gap tuzish va qanday yasalishiga etibor berish.
2. Ot so'z turkumi mavzusini o’rganib kelish

Samarqand davlat universiteti Filologiya fakulteti Filologiya va tillarni o’qitish: o’zbek tili yo’nalishi IV kurs 311-guruh talabasi, Lapasova Maftuna Shavkat qizining bir soatlik dars ishlanmasi Fan: Ona tiliMavzu: Ot so'z turkumi

Mavzu: Ot so'z turkumi Darsning maqsadlari: a) ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga ot so'z turkumi haqida yakuniy bilim berish, mavzusi bo‘yicha olingan bilimlarni mustahkamlash, o‘quvchilarga ot so’z turkumi va ular haqida nazariy ma’lumotlar berish, o‘quvchilarda mavzu bo‘yicha bilim, malaka va ko‘nikmalarni hosil qilish. b) tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarda ma’naviy-axloqiy fazilatlarni tarbiyalash. v) rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarning ilmiy dunyoqarashini, tafakkurini, og‘zaki va yozma nutq malakalarini rivojlantirish, erkin fikrlashga, muammoli vaziyatlar yechimini topishga o‘rgatish, gap bo‘laklariga nisbatan bilim, ko‘nikmalarini boyitish. Dars turi: aralashgan dars: nazariy-amaliy, bahs-munozara. Ta’lim metodlari va texnologiyalari: suhbat, “Jadvalni to‘ldiring” usuli, tushuntirish, ko‘rsatish, namuna, og‘zaki va yozma bayon qilish (debat), eshitish, Ta’lim shakllari: slaydlar asosida guruhlarda ishlash Ta’lim usuli: o‘yin va topshiriqlar, bahs-munozara asosida Baholash metodlari: rag‘batlantirish va baholash Axborot manbalari va texnik vositalari: kompyuter, proyektor, ekran, slayd, ko‘rsatmali va tarqatma materiallar, videolavhalar, Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 45 daqiqa. Darsning texnologik xaritasi

T/r Mashg‘ulot bosqichlari Ajratil gan vaqt Mashg‘ulot mazmuni Ta’lim metodlari Ta’lim vositalari 1. Tashkiliy qism 5 minut O‘quvchilar bilan salomlashish. O‘quvchilarni darsga hozirlash. Davomatni aniqlash. Dars shiorini va kun hikmati e’lon qilish. Suhbat Jurnal, doska, o‘quv qurollari 2. Kirish qismi (Motivatsiya) 10 minut O‘quvchilar guruhlarga bo‘linadi. O‘tilgan mavzuga oid qoida so‘raladi.“Tushunchalar tahlili”, “Zanjir” metodi o‘tkaziladi. Suhbat, ko‘rsatish, “Tushunchalar tahlili”, “Zanjir” Kompyuter, proyektor, slaydlar, darslik, tarqatmalar 3. Yangi mavzu bayoni 15 minut O‘quvchilar mavzu bilan tanishtiriladi. Mavzu bo‘yicha qo‘shimcha nazariy ma’lumotlar beriladi. Mavzuga mos holda tayyorlangan slaydlar o‘quvchilarga ko‘rsatiladi va mazmuni izohlanadi. Suhbat, kichik guruhlarda ishlash, tushuntirish, ko‘rsatish Kompyuter, proyektor, slaydlar, ko‘rgazmali qurollar, darslik 4. Mustahkamlash (Qo‘llash) 10 minut Mavzuni mustahkamlash uchun “O‘z o‘rningni top!” o‘yini o‘tkaziladi. O‘quvchilar guruhlar asosida darslikdagi topshiriq va mashqlarni bajaradilar. Ularning javoblari umumlashtiriladi. Kichik guruhlarda ishlash, “O‘z o‘rningni top!” o‘yini, “Teskari test” metodi, grammatik topishmoqlar Tarqatma materiallar 5. Yakuniy qism 5 minut Darsda faol qatnashgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi va baholanadi. Uyga vazifa beriladi. Rag‘batlantirish, topshiriq berish Rag‘bat kartochkalari, jurnal, darslik Darsning borishi. I. Tashkiliy qism. (5 daqiqa) a) o‘quvchilar bilan salomlashish; Salomlashgan so‘ng hamma birgalikda quyidagi baytni aytadilar.

Sen bugun sinfda shod yurak bilan Sinov navbatini kutib turasan A’lo mamlakatning a’lo farzandi Bilib qo’yki, seni Vatan kutadi b) o‘quvchilarni darsga hozirlash; d) o‘quvchilar davomatini aniqlash; e) dars shiori hamda kun hikmatini e’lon qilish va uni muhokama qilish. Dars shiori: Bilagi zo'r birni yiqar, bilimi zo'r - mingni. (O‘zbek xalq maqoli) Kun hikmati : Bilimli kishi xor bo'lmas. (O‘zbek xalq maqoli) Bugungi dasimizda o‘quvchilar bilan guruhlarda ishlash malakasini ham mustahkamlaymiz. O‘quvchilar uch guruhga bo‘linadilar va nomlaydilar.  I guruh  II guruh  III guruh O’tilgan mavzuni mustahkamlash da o’quvchilar “Aqliy hujum” metodidan foydalanib, savol-javob qilinadi. Bunda uchta guruh qatnashchilariga ham, tezkor savollar beriladi. Berilgan javoblarga qarab o’quvchilar baholanadi. Yangi mavzu bayoni: