logo

olmosh ma'no turlari dars ishlanma

Yuklangan vaqt:

08.08.2023

Ko'chirishlar soni:

0

Hajmi:

2421 KB
Sana:  19.10.2020
Sinf:  7-“B”
Mavzu:  Olmoshlarning ma`no turlari.
Darsning maqsadi:
1.  Ilmiy maqsad:  o`quvchilarga olmosh so`z turkumi haqida ma’lumot berish;
2 . Tarbiyaviy maqsad:  O’quvchilar qalbida ona vatanga muhabbat tuyg’usini 
tarbiyalash, ularda o’zaro hurmat va intizomga amal qilish kabi fazilatlarni kamol 
toptirish.
3. Rivojlantiruvchi maqsadi:  O’quvchilarning yozma savodxonligini  va fikrlash 
qobiliyatini rivojlantirish.
Darsning metodi:  “Kim chaqqon-u kim bilag’on” o’yini, “Aqliy hujum” metodi,
Darsning jihozi:  darslik, plakatlar, savolnomalar, rag’bat kartochkalari, slaydlar, 
AKT vositalari
Darsning borishi:  O`quvchilarni darsga tayyorlash, davomat aniqlash, sinf 
holatini tayyorlash. Uyga berilgan vazifa tekshiriladi. Matndan shakldosh so`zlarni topish   birgalikda bajariladi.   O`quvchilar baholanadi.
Yangi mavzu bayoni: Yangi mavzuni mustahkamlash:
Bu bosqichda o`quvchilar bilan “Kim epchil-u kim chaqqon” o`yini o`tkaziladi.
O`quvchilar navbatma navbat berilgan olmoshlarni joyiga quyish kk bo`ladi.
Baholanib, darslik va doska bilan ishlanadi. 44-mashq bajariladi.
Dars so’ngida darsda faol bo’lgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa.  Berilgan gaplarni o`qib, tagiga chizilgan so`zlarning o`rniga mos
olmoshlarni qo`yish. Olmosh qatnashgan matn toppish.

Sana: 19.10.2020 Sinf: 7-“B” Mavzu: Olmoshlarning ma`no turlari. Darsning maqsadi: 1. Ilmiy maqsad: o`quvchilarga olmosh so`z turkumi haqida ma’lumot berish; 2 . Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar qalbida ona vatanga muhabbat tuyg’usini tarbiyalash, ularda o’zaro hurmat va intizomga amal qilish kabi fazilatlarni kamol toptirish. 3. Rivojlantiruvchi maqsadi: O’quvchilarning yozma savodxonligini va fikrlash qobiliyatini rivojlantirish. Darsning metodi: “Kim chaqqon-u kim bilag’on” o’yini, “Aqliy hujum” metodi, Darsning jihozi: darslik, plakatlar, savolnomalar, rag’bat kartochkalari, slaydlar, AKT vositalari Darsning borishi: O`quvchilarni darsga tayyorlash, davomat aniqlash, sinf holatini tayyorlash. Uyga berilgan vazifa tekshiriladi.

Matndan shakldosh so`zlarni topish birgalikda bajariladi. O`quvchilar baholanadi. Yangi mavzu bayoni:

Yangi mavzuni mustahkamlash: Bu bosqichda o`quvchilar bilan “Kim epchil-u kim chaqqon” o`yini o`tkaziladi. O`quvchilar navbatma navbat berilgan olmoshlarni joyiga quyish kk bo`ladi. Baholanib, darslik va doska bilan ishlanadi. 44-mashq bajariladi. Dars so’ngida darsda faol bo’lgan o’quvchilar rag’batlantiriladi. Uyga vazifa. Berilgan gaplarni o`qib, tagiga chizilgan so`zlarning o`rniga mos olmoshlarni qo`yish. Olmosh qatnashgan matn toppish.