logo

MAQOLLAR

Загружено в:

15.08.2023

Скачано:

0

Размер:

3347.5 KB
Sayxunobod tumani
4 - umumta`lim maktabining  
ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi  
XOLBEKOVA NAZOKAT UMMATQULOVNA ning
5 -sinflar uchun ona tili fanidan  
MAQOLLAR 
mavzusi bo`yicha tayyorlagan 
DARS TAQDIMOTI KITO	B	IM	, B	A	RC	H	A	D	A	N	 B	O	YIM	 O	’ZIN	G	SA	N	,	
TU	N	IM	N	I YO	RITA	R O	YIM	 O	’ZIN	G	SA	N	.	
B	A	D	A	N	IM	 ILM	G	A	 TA	SH	N	A	LA	B	 TU	RSA	, 	
SU	G	’O	RIB	 TU	RU	VCH	I SO	YIM	 O	’ZIN	G	SA	N	
                                                    M	U	XIBIY Darsning maqsadi:
    Ta`limiy:     o’quvchilarga maqollar va 
ularning nutqdagi ahamiyati haqida tushuncha 
berish;  
Ta rbiyavi y:     o’quvchilarda milliy 
qadriyatlarimiz 
va ona tilimizga hurmat hissini tarbiyalash;  
Rivojlantiruvchi:     o’quvchilarda tinglab 
tushunish, yozish va gapirish kabi nutqiy 
kompetensiyalarni shakllantirish. Tayanch kompetensiyalar:
  
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi – Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi – 
mediamanbalardan zarur mediamanbalardan zarur 
mama
``
lumotlarni izlab topa olishni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olish lumotlarni izlab topa olishni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olish 
layoqatlarini shakllantirish;layoqatlarini shakllantirish;
      
  
  
O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi –O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi –
 doimiy ravishda o doimiy ravishda o
``
z-oz-o
``
zini jismoniy, zini jismoniy, 
mama
``
naviy, ruhiy va intellektual rivojlantirish, mustaqil qaror qabul qila olish naviy, ruhiy va intellektual rivojlantirish, mustaqil qaror qabul qila olish 
koko
``
nikmasini shakllantirish;nikmasini shakllantirish;
      
  
    
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi –Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi –
 jamiyatda bo jamiyatda bo
``
layotgan voqea-layotgan voqea-
hodisalarga daxldorlikni his etish, atrogdagi insonlar bilan xushmuomalada hodisalarga daxldorlikni his etish, atrogdagi insonlar bilan xushmuomalada 
bobo
``
lish layoqatlarini shakllantirish;lish layoqatlarini shakllantirish;
      
  
  
Milliy va umummadaniy kompetensiya –Milliy va umummadaniy kompetensiya –
 vatanga sadoqatli, insonlarga  vatanga sadoqatli, insonlarga 
mehrli hamda umuminsoniy qadriyatlarga emehrli hamda umuminsoniy qadriyatlarga e
``
tiqodli botiqodli bo
``
lish tuyglish tuyg
``
ularini ularini 
shakllantirish.shakllantirish.
  Dars 
turi:
Dars 
usuli:
Dars 
jihozi: yangi bilim beruvchi, 
noan ` anaviy;
“ Qayta hikoya ”, “ Xotira mashqi ”, 
“ Besh luqma ”,  Zakovatli zukko ”,  “  
Bumeran Idrok xaritasi ”
  Darslik, 
kompyuter, proyektor, ekran, slayd, kompyuter, proyektor, ekran, slayd, 
koko
``
rsatmali rsatmali 
  
va tarqatma materiallar, rangli va oq va tarqatma materiallar, rangli va oq 
qog‘ozlar, ragqog‘ozlar, rag
``
bat kartochkalaribat kartochkalari
..MAQOLLAR NUTQNI ONUTQNI O
``
STIRUVCHI OMILLAR:STIRUVCHI OMILLAR:
Zamonaviy texnologiyalar asosida matn ustida 
ishlash. ( AKT,     kalit so’zlar ko’rgazmasi, rasmli 
va ashyoviy ko ` rgazmalar va h.k.). Darsga qo ` yilgan 
talablar
*
O ` zaro hurmat;
*fikrni erkin va ravon ifodalash;
*o ` zgalar fikrini tinglash va hurmat qilish;
*adabiy til me ` yorlari asosida gapirish. Darsning oltin qoidasi
Hamjihatlilik O’zaro fikr 
almashish
Ijodkorlik
Ta shabbuskorlik        Do’stona
  munosabatda
         bo’lish Izlanuvchanlik Darsning bosqichlari 1
Tashkiliy   qism 5 daqiqa
2 O ` tilgan  mavzuni 
takrorlash 5 daqiqa
3 Ya ngi mavzu bayoni 3 daqiqa
4 Ya ngi  mavzuni 
mustahkamlash 27 
daqiqa
5 Baholash 3 daqiqa
6 Uyga vazifa 2 daqiqa Darsning borishi:
I. Tashkiliy 
qism. 1. Salomlashish; 
2. Dav omat  bilan 
t anishish; 
a ) Shu kungi tabiatdagi va ob-
havodagi o'zgarishlar haqida nutq 
o'stiruvchi savol-javob qilish,
b ) inson salomatligini saqlash har bir 
kishining o’ziga bog’liq shuning ichun 
tozalikka rioya qilish, sinf xonasi 
tozaligini saqlashni tushuntirish.  II. II. 
OO
``
tilgan mavzuni va uy vazifasini sotilgan mavzuni va uy vazifasini so
``
rab, rab, 
mavzuni mustahkamlashmavzuni mustahkamlash
::
  
            
SS
infinf
 o`quvchilari  o`quvchilari 
uch guruhga bouch guruhga bo
``
ll
inadi. inadi. 
         1-guruh “Zukkolar” , 2-guruh    “ Ziyo ”,    
3-guruh     “Bilimdonlar ”
    Uyga vazifa 357   - mashq Qiziqarli 
topishmoqlardan 10 ta yozib kelish
Guruhlarga “Rag`bat” yoki “Jarima” 
kartochkasi beriladi.       Maqollar xalqning hayotiy tajribasi, donishmandligi 
natijasida maydonga keladi. Ular nutqqa tayyor holda olib 
kiriladi. Ularda fikr aniq, xulosa tugal, ifoda lo’nda bo’lishi 
kerak. 
       Maqollar fikrni ta’sirchan, bo’yoqdor qilib ifodalaydi. 
Nutqda maqollardan o’rinli foydalanish so’zlovchining 
mahorati hisoblanadi. Bejiz “Ilm o’lchovi-aql, zehn o’lchovi-
naql” deyilmaydi. Maqollar, asosan, bir, ikki misrali bo’ladi. 
Ularda antonimlardan keng foydalaniladi.         To pshiriq. 
Hikoyani o’qing va 
unga maqol bilan 
ifodalangan 
sarlavha tanlang
“ Qayta hikoya” 
metodi asosida    358-mashq. Yuqorida keltirilgan 
hikoyadan xulosa chiqaring. 
Berilgan o’zbek xalq maqollari 
orasidan hikoyaga moslarini ajratib 
ko’chiring
   359-mashq. Adabiyot darslarida 
maqol janri haqida o’qiganlaringizni 
esga oling va aytib bering
    360-mashq. “Besh luqma” 
topshirig’i. Vatan va vatanparvarlik 
haqidagi ushbu maqollarni o’qib, 
sharhlashga harakat qiling. Ular 
asosida 5 ta gapdan iborat matn 
tuzing.     361-mashq. Maqollarni o’qing. 
Avval ilm haqidagi, keyin mehnat 
haqidagi maqollarni ko’chiring
   362-mashqrasmdagi maqolni 
o’qing.
1
  10         363 -mashq .    Quyidagi jahon 
xalqlari maqollaridan qaysi biri 
mantiqan boshqalariga 
bog’lanmaydi?
A. Bo’ridan qo’rqadigan podani 
uddalay olmaydi. (Fors maqoli)
B. O’z kuchingga ishonmasang, 
yo’qolasan.(Udmurt maqoli)
C. Muhimi tez yugurish emas, 
ertaroq yugurishdir. (Fransuz 
maqoli)
D. Qaysi barmog’ingni tishlama 
hammasi og’riydi. (Qozoq maqoli)Xulosa 
bildiring V.  Dars yakuni.  
O`quvchil ar olgan  ba llar  
izohlanadi , darsda g`olib bo`lgan  
guruh rag`batlantiriladi.       Uyga vazifa . 364-mashq. Halollik va do’stlik 
haqida 10 ta maqol topib, daftaringizga ko’chiring. 
Sharhlashga harakat qiling www.aim.uzE'tiboringiz uchun
        rahmat!

Sayxunobod tumani 4 - umumta`lim maktabining ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi XOLBEKOVA NAZOKAT UMMATQULOVNA ning 5 -sinflar uchun ona tili fanidan MAQOLLAR mavzusi bo`yicha tayyorlagan DARS TAQDIMOTI

KITO B IM , B A RC H A D A N B O YIM O ’ZIN G SA N , TU N IM N I YO RITA R O YIM O ’ZIN G SA N . B A D A N IM ILM G A TA SH N A LA B TU RSA , SU G ’O RIB TU RU VCH I SO YIM O ’ZIN G SA N M U XIBIY

Darsning maqsadi: Ta`limiy: o’quvchilarga maqollar va ularning nutqdagi ahamiyati haqida tushuncha berish; Ta rbiyavi y: o’quvchilarda milliy qadriyatlarimiz va ona tilimizga hurmat hissini tarbiyalash; Rivojlantiruvchi: o’quvchilarda tinglab tushunish, yozish va gapirish kabi nutqiy kompetensiyalarni shakllantirish.

Tayanch kompetensiyalar: Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi – Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi – mediamanbalardan zarur mediamanbalardan zarur mama `` lumotlarni izlab topa olishni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olish lumotlarni izlab topa olishni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olish layoqatlarini shakllantirish;layoqatlarini shakllantirish; O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi –O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi – doimiy ravishda o doimiy ravishda o `` z-oz-o `` zini jismoniy, zini jismoniy, mama `` naviy, ruhiy va intellektual rivojlantirish, mustaqil qaror qabul qila olish naviy, ruhiy va intellektual rivojlantirish, mustaqil qaror qabul qila olish koko `` nikmasini shakllantirish;nikmasini shakllantirish; Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi –Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi – jamiyatda bo jamiyatda bo `` layotgan voqea-layotgan voqea- hodisalarga daxldorlikni his etish, atrogdagi insonlar bilan xushmuomalada hodisalarga daxldorlikni his etish, atrogdagi insonlar bilan xushmuomalada bobo `` lish layoqatlarini shakllantirish;lish layoqatlarini shakllantirish; Milliy va umummadaniy kompetensiya –Milliy va umummadaniy kompetensiya – vatanga sadoqatli, insonlarga vatanga sadoqatli, insonlarga mehrli hamda umuminsoniy qadriyatlarga emehrli hamda umuminsoniy qadriyatlarga e `` tiqodli botiqodli bo `` lish tuyglish tuyg `` ularini ularini shakllantirish.shakllantirish.

Dars turi: Dars usuli: Dars jihozi: yangi bilim beruvchi, noan ` anaviy; “ Qayta hikoya ”, “ Xotira mashqi ”, “ Besh luqma ”, Zakovatli zukko ”, “ Bumeran Idrok xaritasi ” Darslik, kompyuter, proyektor, ekran, slayd, kompyuter, proyektor, ekran, slayd, koko `` rsatmali rsatmali va tarqatma materiallar, rangli va oq va tarqatma materiallar, rangli va oq qog‘ozlar, ragqog‘ozlar, rag `` bat kartochkalaribat kartochkalari ..MAQOLLAR